26. Konferencja „Biomaterials in Medicine and Veterinary Medicine", 12-15.10.2017 r., Rytro

W dniach 12-15 października 2017 r. w Rytrze odbyła się, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Biomateriałów, 26. konferencja naukowa pt. „Biomaterials in Medicine and Veterinary Medicine”. W konferencji wzięło udział 90 osób z Polski i z zagranicy m.in. z Grecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Czech, Francji, Rosji i Białorusi. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń między naukowcami z różnych ośrodków badawczych, a także do nawiązania współpracy pomiędzy inżynierami materiałoznawcami a środowiskiem medycznym.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi wynikami badań prowadzonymi nad biomateriałami, m.in. wysłuchując znakomitych wykładów plenarnych:

  • Prof. Maria Chatzinikolaidou: Co-Polymeric Biomaterials for Bone Tissue Engineering
  • Prof. Józef Dulak: Heart Injury and Repair: Hopes and Hypes of Cell Therapies and Biomaterials
  • Prof. Janusz M. Rosiak: Radiation Formation of Hydrogel Biomaterials
  • Prof. Triantafillos Papadopoulos: Alternative Bioceramics for Repairing Jaw Bone Defects

Program konferencji obejmował ponadto 27 prezentacji ustnych, w tym dwie prezentowane przez przedstawicieli tegorocznych wystawców: IR Tech i Arburg Plastic Freeforming, 55 prezentacji posterowych oraz 8 prezentacji „Rapid Fire”. Te ostatnie były elementem konkursu dla młodych naukowców ‘Best Poster Competition’, organizowanym pod patronatem Young Scientists Forum Europejskiego Stowarzyszeniaw Biomateriałów. Laureaci konkursu to: Bartosz Mielan, Katarzyna Reczyńska oraz Justyna Pawlik. Zwycięzcy otrzymali bony na książki o wartości 100 €, ufundowane przez wydawnictwo Springer.

Tegorocznej konferencji towarzyszyły uroczyste obchody Jubileuszu 20-lecia czasopisma „Engineering of Biomaterials”. Kwartalnik Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów wydawany jest nieprzerwanie od 1997 roku, a jego jakość merytoryczna jest stale podnoszona. Z okazji Jubileuszu ogłoszony został konkurs na najlepszy artykuł, którego główną nagrodą jest bezpłatny udział autora korespondencyjnego manuskryptu w przyszłorocznej konferencji Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów, która odbędzie się w dniach 11-14 października 2018 r. w Rytrze.

W programie konferencji nie zabrakło również atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących. W pierwszym dniu uczestnicy zostali zaproszeni na regionalne przyjęcie powitalne w restauracji "Nad potokiem". Jubileusz 20-lecia czasopisma Engineering of Biomaterials mogliśmy świętować w trakcie uroczystej kolacji z muzyką na żywo. Sobotnie przedpołudnie umiliła wycieczka krajoznawcza do Grybowa i zamku Stara Baśń. Zwieńczeniem nieoficjalnej części konferencji były wieczorne karaoke i dyskoteka.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie zamieszczone są informacje o konferencji oraz galeria zdjęć: www.biomat.agh.edu.pl